Porady

 
 

[3] [2] [1]


30. ASIA - Wrocław
 
Mam mojego kanarka od marca tego roku. Niedawno zaczął się dziwnie zachowywać, tzn. dziobie wszystko dzióbkiem, m.in. pręty klatki i karmniczek. Ostatnio również zauważyłam nad jego dzióbkiem piórka w krwi. Co mam robić? Udać się z nim szybko do weterynarza? 

Kanarkowi prawdopodobnie brakuje minerałów i mikroelementów, a krew to prawdo podobnie skaleczenie o ostre przedmioty, które dziobał.


29. Ania OLDAK - Katowice
 
Mój kanarek kiedy podchodzi do klatki szybko macha skrzydłami i otwiera dziobek. Kiedy wsadzam palec, rzuca się na niego i gryzie. Już nie mówię o dotknięciu jego jabłuszka albo zieleniny, wtedy robi ogromny zamach i dosłownie wali jak młotek w moje palce. Kiedy lata po pokoju, a ja podchodzę do niego i wołam jego imię , albo rzuca się na moją głowę albo na dłonie. Co to oznacza, i jak mogę zaradzić temu zachowaniu? Nadmienię, że na obrączce widnieje 2000 rok, tak wiec nie jest już najmłodszy a kupiłam go w lutym tego roku, sprzedawczyni informowała, że kanarki w jej sklepie są jednoroczne.

Takie zachowanie kanarka wynika z jego charakteru i nie jest niczym groźnym po prostu jest to kanarek typem wojenny, ale ze względu na jego rozmiary na pewno nie zrobi nikomu krzywdy. 


28. Agnieszka i Piotr
 
Jesteśmy początkującymi włascicielami ptaszka, wiedza zawarta w Pańskiej skarbnicy jest dla nas bardzo
przydatna. Posiadamy kanarka kształtnego fiorino, jesteśmy z niego bardzo zadowoleni (o ile można tak powiedzieć o ptaszku :). Wspaniale śpiewa, właśnie kończy okres pierzenia tegorocznego, myślimy, że wszystko jest w porządku (oczywiście zgodnie z Pana wskazówkami na stronie).
 
Mamy jednak kilka pytań:

1. Jaką powinniśmy zaprojektować, wykonać komfortową klatkę (może kupić)? Kiedyś dostaliśmy od Pana adres sklepu w Opolu, ale .... niestety zgubiliśmy ten kontakt.
 
2. Jak często można podawać jajko gotowane z zieleniną i herbatnikiem?
 
3. Czy można trzymać naszego fiorino z innymi ptakami np. mewka Japońska, myślimy o parce lub pojedynczym egzemplarzu. Czy jeżeli będą się widzieć w jednej klatce, to czy będzie miało to wpływ śpiew ptaków, tzn. czy fiorino w ogóle się odezwie?

1. Tel. do sklepu w Opolu 077/ 455 08 41. Jeżeli będzie problem to mogę wysłać Państwu taką klatkę 
 
2. W okresie pierzenia2 razy w tygodniu, po tym okresie 1 raz w tygodniu.
 
3. Można spróbować trzymać ptaki razem, ale w bardziej przestronnej klatce (wojierze)


27. JOANNA - Wrzeszcz
 
Czy mogę klatkę z kanarkami przenosić w ciągu dnia w inne miejsce pokoju lub mieszkania, czy też klatka powinna stać ciągle w tym samym miejscu? 

Można przenosić klatkę z kanarkiem.


26. Mariusz-7
 
Chciałbym zapytać o proporcje składników przy samodzielnym sporządzaniu mieszanki z pańskiego oczywiście doświadczenia jeżeli nie jest to tajemnica hodowcy (czy należy podawać, jak raczą niektórzy hodowcy co drugi dzień sam rzepik)? Czy pokarmy zielone i owoce należy podawać codzienni i bez ograniczeń? Czy w przypadku glosterów są jakieś inne wskazówki hodowlane?

Jeżeli chodzi o karmę dla kanarków ja podaję swoim kanarkom gotową karmę belgijskiej firmy DAME w porcji 1:1 karmę SUPER ZUCHT z OHNE RUBSEN (glosterą również). Jeżeli chodzi o pokarmy zielone to bardzo dobry jest mniszek lekarski (mlecz) rdest ptasi, szpinak, cykorię, NIEWSKAZANA jest kupna zielona sałata  Ptaki chętnie jedzą marchew i jabłka, można podawać to wszystko na przemian - codziennie.

Podaję tel. gdzie można zamówić karmę: 0 608 630 115


25. ŁAZARZ - Warszawa
 
Trzymam samą samiczkę i nigdy nie było przy niej samca. Ostatnio miała zaparcie jajka. Przez ok. 3 tygodnie brzuszek jej bardzo urósł i widać, że się męczyła. Wreszcie zniosła to jajko ale od tego czasu zmieniła się dodam, że nie było to jej pierwsze jajko, chyba trzecie. Samiczka ma ok. roku siedzi na patyku na dole klatki  jakby wysiadywała jajka, pomimo, że zniesione przez nią jajko leży obok. Do tej pory była wesoła, teraz jest jakby trochę agresywna, gdy się do niej zbliżę. Gdy siedzi na patyku, ma kłopoty z wypróżnianiem, rusza przy tym ogonkiem, brzuszek ma wzdęty i czerwony. Byłem już u dwóch weterynarzy, ale ale nie bardzo chyba się znają na kanarkach. Czy to co się z nią dzieje, to poważna sprawa? Czy mogę jakoś jej pomóc sam, czy powinienem dalej szukać jakiegoś weterynarza? 

Trudno mi coś konkretnego doradzić, są to objawy związane z zaparciem jajka, a przeważnie powodem tego jest niewłaściwe żywienie (brak minerałów, witamin). Ja w takich wypadkach podaję antybiotyk np. BAYTRIL firmy Bayer, a następnie witaminy i lekkostrawne ziarno (bez rzepiku). Chore ptaki chętnie dziobią suchy pokarm jajeczny np. firmy Quizo zwilżony wodą z antybiotykiem.


24. MALATEAM - Syców
 
Przymierzam się do kupna kanarka... na tej stronie  znalazłam wszystko co było mi potrzebne... Niestety mieszkam w małym miasteczku i w naszym sklepie zoologicznym nie ma kanarków a sprzedawcy nie mają o nich pojęcia... Chciałabym się spytać czy zamiast pisku może być gazeta, a jeśli nie to dlaczego i czy w zoologicznym można kupić taki piasek ... acha i jeszcze jedno ... ile kosztuje kanarek?

Na dno klatki radziłbym położyć białą lub szary papier lub piasek, nie musi być kupowany w sklepie. Wystarczy czysty rzeczny piasek. Koszt kanarka to ok. 80 zł. samiec, 40 zł. samica.


23. IGOR i NATKA - Chrzanów
 
Przygotowujemy się wspólnie z córką do kupna kanarka. Ptak ma być głównie pod jej opieką. Proszę o radę jak zabrać się do  rzeczy aby nie zrobić krzywdy ptaszkowi i aby córka mogła się nim w pełni cieszyć

Kanarek jest delikatnym stworzeniem i w przeciwieństwie do kotka czy psa nie lubi pieszczot typu głaskanie. Opieka nad kanarkiem polega na codziennym podawaniu świeżej  karmy i czystej  wody oraz dodatków typu: jabłka, marchewki itp. Proszę czytać więcej na naszej stronie. 


22. EMILA - Lublin
 
mam problem z moim kanarkiem biję się, że zachorował... Od jakiegoś czasu w dzień przesiaduje w zaciemnionym miejscu w pokoju i cały czas drzemie, a czasami zdarza się, że chowa głowę pod skrzydełko i śpi. Mało śpiewa i wcześniej /teraz już to ustąpiło/ w nocy miał niespokojny sen, wiercił się i popiskiwał. Może to już ze starości ... Chociaż niestety nie wiem ile ma lat ponieważ wleciał do nas przez balkon dwa lata temu.

Na podstawie opisanych przez ciebie zachowań kanarka, trudno coś konkretnego powiedzieć. Są to normalne objawy chorego kanarka, a chorób może być wiele. Proszę spróbować podawać kanarkowi suchy pokarm jajeczny np. firmy Quizo zwilżony wodą z antybiotykiem - ja podaję BAYTRIL firmy BAYER. Proszę podać antybiotyk także do wody. 


21. DORA - Legnica
 
Mam pewien problem z parą kanarków samiczek. maja dużą białą klatkę na wysokości naszych oczu, odpowiednio oddaloną od komputera i telewizora. Spały razem wprawdzie nie na jednym patyku ale na oddzielnych. rano są wypuszczane na pokój i pod czujnym okiem obserwowane. Wszystkie szpary są zabezpieczone aby się żadnej nic nie stało. Ostatnio są okropnie kłócą i dziobią, jedna drugiej chroni dostępu do jedzenia. Jedna drugiej zaczęła wyrywać sobie pióra i robi z nich gniazdo na klatce dlatego powkładałam tam książki blokując dostęp. Jednak kanarzyca zaczęła szukać innych miejsc. Papugi podobno wyrywają sobie piórka jak są samotne. Nie chcę mieć potomstwa bo mam za mało miejsca i czasu. Młode musiałabym gdzieś oddać. Zastanawiałam się nad kupnem drugiej klatki jednak gdy to nie będzie potrzebne ...

Prawdopodobnie jedna z samiczek chce gniazdować i szuka materiału na gniazdo, dlatego wyskubuje drugiej samicy pióra. W okresie lęgów jeżeli klatka nie jest za duża samiczki powinny przebywać oddzielnie.


20. DAMIAN223 - Nowe Miasteczko
 
Nie umiem rozpoznać, który to samiec a który samica. czy to można poznać ?

Najbardziej rozpoznać płeć kanarka po wydawanych przez ptaki dźwiękach, samiec kanarka śpiewa wydając przy tym różnorodne tury, natomiast samica wydaje pojedyncze głosy. 


19. MALATEAM - Syców
 
Bardzo chciałbym mieć kanarka ... mam już inne zwierzęta - psa, królika, rybki. Czy kanarek może pogodzić się z tymi zwierzętami? Pies mieszka na dworze.

Nie widzę problemu, aby kanarek przebywał z innymi zwierzętami..


18. PELEK - Szczecin
 
Mam kanarka, a właściwie parkę już długi okres czasu. Parka ta miała już sporo potomstwa. Martwi mnie natomiast jedna sprawa, a mianowicie gdy samica siedzi na jajkach w gnieździe samiec siada na gnieździe i przeraźliwie ją dziobie. Ostatnio doszło to do tego stopnia, że na głowie samiczki była widoczna krew. Co robić? Do tego nawet jak nie siedzi na gnieździe on gania ja po całej klatce, ale wydaje mi się, że nie w celu kopulacji ponieważ kiedy ją już dopadnie to dziobie po głowie, plecach, wszędzie. 

Proszę wpuszczać samca do samicy tylko na czas kopulacji, a następnie trzymać kanarki w oddzielnych klatkach.


17. TOMCIO 
 
Mąż dostał kanarka i musze go przewieść 700 km. Czy nie zdechnie mi w podróży?

W czasie transportu proszę podać kanarkowi ćwierć jabłka i ziarna. Proszę uważać w okresie letnim na promienie słoneczne. Ja swoje kanarki przewoziłem ponad 1000 km i żaden ni nie padł.


16. MICHAŁ - Gierałtowice
 
Jaki kanarek jest najlepszy do oswajania z człowiekiem?

Najlepiej wybrać młodego ptaka w wieku ok. 2 - miesięcy.


15. EDI - Świebodzice
 
Dlaczego kanarek po pierzeniu stracił pomarańczowy kolor?

kanarki kolorowe czerwone, pomarańczowe podczas pierzenia powinny dostawać zieleninę i warzywa zawierające karoten np. mniszek lekarski (mlecz) szpinak i marchew.   


14. RZECH - Kraków
 
Mam kanarka od dawna lecz będąc ostatnio u hodowcy nasunęły mi się następujące pytania:
Klatki w których trzyma się kanarki u hodowców są bardzo mało ok. 20x30x20. Czy to ptakowi wystarcza? Czy ptaki musza latać? Czy mogą siedzieć cały czas w klatce? latanie po pokoju ok. 10 sztuk dość kłopotliwe. Chcę powiększyć moją hodowlę, proszę o pomoc.  

Klatki dla kanarków im są większe tym lepiej. hodowcy często z braku miejsca trzymają kanarki w bardzo małych klatkach. Klatki w których przebywają samce maja przybliżone wymiary szr.25 cm. dł. 35 cm. wys. 30 cm. klatki lęgowe szer. 50 cm., wys. 40 cm. głęb. 40 cm. można je zobaczyć na stronie internetowej w dziale akcesoria. 
W okresie pierzenia kanarki przebywają w wolierach o wym. dł. ok. 2 m wys. 2 m.  szer. 1 m i tam fruwają do woli.


13. MONIKA - Legionowo
 
Kupiła parę kanarków, najpierw samicę a dwa dni później samca. Niestety jednak musiałem je rozdzielić gdyż samie zdaje się panicznie bał samicy. Gdy tylko ona się do niego zbliżała on uciekała a a następnie wysiał na prętach klatki. Oba kanarki są zbliżone od siebie kolorystycznie. Samiec jest dość ciemno pomarańczowy natomiast u samicy dominuje biel nad pomarańczem. Dodam także, że samiec jest od samicy mniejszy, niestety nie wiem w jakim jest wieku , bo nie ma obrączki. Czy jest szansa aby ta para się zaakceptowała?

Kanarki z czasem powinny się zaakceptować, należy od czasu do czasu wpuszczać samca do samicy i obserwować zachowanie kanarków. W razie kłótni - bijatyki należy oddzielać kanarki. 
Sezon lęgowy już się kończy tak, że z łączeniem w pary należy poczekać do miesiąca marca. W okresie pierzenia kanarki powinny przebywać w obszerniejszej klatce - wolierze. Po skończeniu pierzenia, samca należy przełożyć do oddzielnej klatki natomiast samica może fruwać, aż do wiosny w wolierze. końcem lutego, początkiem marca możemy próbować tak jak podałem na początku łączyć kanarki w pary. 
Życzę powodzenia.


12. MICHAŁ - Barlinek

 
Dlaczego moja samica po pierwszym lęgu przestała siadać do deptania?

Jeżeli samicy coś dolega lub czegoś brakuje (witamin, mikroelementów, itp.) może poprzestać na jednym lęgu lub po dłuższej przerwie znowu przystąpić do lęgowania.


11. ADAM - Siemianowice Śl.
 
Mój kanarek jest typowym śpiewakiem. Ma niesamowity głos. Mam go od grudnia 2002 r. ale od 2-3 tygodni śpiewa mało. Często siada na dole klatki w rogu patrzy w swoje odbicie i popiskuje. Piórka powoli mu wypadają. To jest chyba moment pierzenia., ale czy to zachowanie jest prawidłowe. 

Może to być okres pierzenia, ale nie wykluczone, że kanarek jest chory. Najlepiej zwrócić się do weterynarza. 


10. JACEK - Łódź
 
W jakiej temperaturze można trzymać kanarki zwłaszcza w zimę. Czy wystarczy temperatura 15oC

Temperatura w pomieszczeniu hodowlanym, w którym rozmnażamy kanarki powinna wynosić ok. 21-23oC. Jeżeli chodzi o zimowanie to temp. 15oC w zupełności wystarczy może być nawet niższa od 8-10oC. Należy zwrócić uwagę na przeciągi i karmę, która powinna być wzbogacona ziarnem konopi,  możemy również podać kanarkom surowa słoninę.  


9. Mariusz W.
 
Miesiąc temu zakupiłem Glostera (nie zauważyłem, że miał bardzo króciutki ogon). Trochę zaczął podśpiewywać, teraz przestał jest trochę żwawszy ale strasznie lecą mu drobne piórka. Czy to choroba czy opierzenie i czy to normalne o tej porze? Czy może być w tej chwili rozmnażany?

Ptak prawdopodobnie się pierzy, nie jest to typowe o tej porze roku, ale się zdarza. Przyczyny mogą być różne: duże różnice temperatury, przeciągi itp.
kanarek, który się pierzy nie nadaje się do rozpłodu. 


8. MACIEJ - Kraków
 
Mam kanarka około 5 miesięcy, kupiłem go gdy miał 3 miesiące, stosuję się do porad zamieszczonych na tej stronie, lecz moja samica wciąż bardzo unika ludzi i nie daje się dotknąć. Czy to normalne?

Kanarek tak jak inne istoty mają swój charakter. Jedne są bardzo ufne, drugie mniej. Poprzez bardzo częsty kontakt oswoją się ze swoim opiekunem, co wymaga czasu.


7. PAULA - Szczecin
 
Jeśli mam psa, kota i rybki, to jeśli kanarek zobaczy któreś ze zwierząt to może się tak przestraszyć, ze aż zdechnie. Chcę mieć kanarka ale nie wiem czy to jest dobry pomysł.

Owszem kanarek może się tak przestraszyć, że zdechnie. trzymanie kota i kanarka razem to niezbyt dobry pomysł, chyba, że kot i kanarek są w bardzo młodym wieku i my opiekunowie poświęcamy im dużo uwagi, aby sobie nie zrobiły krzywdy (kot - kanarkowi). Jeżeli zależy Ci na kanarku to trzymaj go w osobnym pomieszczeniu.


6. Buczek 13

 
Od roku hoduje kanarki, on ma 16 miesięcy a ona 20. Problem jest taki, że drugi raz ona buduje gniazdo, maja kopulację i nic z tego. Siedzi w gnieździe, samiec zastępuje ją kiedy się posila, gdy wraca, samiec nie chce jej wpuścić na gniazdo. czy on nie jest dla niej za młody i za mało doświadczony?

Proszę spróbować samca dopuszczać rano i wieczorem na ok. 20 min lub obserwować czy kopulują, a następnie trzymać oddzielnie. 
Jeśli chodzi o wiek to samiec na pewno nie jest za młody - wystarczy ok. 10 miesięcy. 


5. SHIRA - Nowy Sącz
 
Czy jeśli klatka, w której są kanarki jest duża a a samica siedzi na gnieździe, to czy po wykluciu młodych przenieść gniazdo niżej. Boję się, że jak młode podrosną będzie próbowała wyrzucić je z gniazda, żeby złożyć kolejne jaja i wtedy młode mogą łatwo zejść po upadku z dużej wysokości. 
mam jeszcze jeden problem z pokarmem jajecznym, czy podawać go kanarkom codziennie jeśli jaja młode i czy mieszanka: jajko, pokruszony biszkopt, kilka kropel tranu lub Wibowit, jest optymalna i co podawać im do jedzenia dodatkowo jak młode się wyklują.

Gniazdo można spróbować przewiesić niżej, ale nigdy nie wiadomo jak zareaguje samica. 
receptura na pokarm jajeczny jest dobra - ja dodałbym trochę kaszki KUS - KUS (trzyma wilgoć i jest miękka). Pokarm jajeczny w okresie wychowu młodych musi być w klatce przez cały dzień (zawsze świeży) Ja podaje od 5 dnia życia kiełkowany rzepik. 


4. EMOTIONKA - Warszawa

 
Wczoraj wzięłam pod moje skrzydełka kanarka. Po mniej więcej jakim czasie pobytu w nowym miejscu mogę go wypuszczać z klatki czy mogę to zrobić już teraz, czy dopiero jak sie oswoi?

Kanarek musi sie oswoić z nowym otoczeniem. Musimy mieć z nim częsty kontakt, dopiero jak nabierze do nas  zaufania możemy spróbować otworzyć klatkę. Do oswajania najlepiej wybrać bardzo młodego kanarka. 


3. WIESIEK - Świecie


Mój kanarek w nocy spada z kija. W dzień sie przeciąga. Nie chce latać, a jak już to ma kłopoty z lądowaniem. Odchody ma normalne. Co to za choroba i jak się ją leczy. 

Patyki dla kanarków powinny być drewniane najlepiej, z krzewu czarnego bzu. Patyki nie mogą być za małe, obwód powinien być tak dopasowany, aby pazury ptaka nie stykały się. Jeżeli chcemy koniecznie, aby kanarek fruwał po pokoju, to najlepiej oswajać młodego ptaka, ze starszym będzie gorzej. Wygląda na to, że twój kanarek jest zdrowy, ale nic nie wolno robić na siłę.


2. ORZECH - Kraków

 
Mam kanarka od 3 tygodni. Pierzy się - co robić? Nie śpiewa.

Kanarek, który się pierzy nie będzie śpiewał. W okresie pierzenia proszę podawać bardziej urozmaicona mieszankę ziaren i witamin. Pierzenie ptaka w nietypowym okresie może być spowodowane przeciągiem, dużą różnica temperatur, lub złym żywieniem. 


1. ANGELIQ - Łódź
 
Dlaczego kanarek wyskubuje sobie pióra z ogona i czy jest to spowodowane choroba. Co powinnam zrobić?

Wyskubywanie sobie przez kanarka piór z ogona jest czymś nietypowym, a może kanarek po prostu się pierzy? Proszę podawać witaminy i minerały. 


[3] [2] [1]

 

 

 

Internetowy serwis ptaków kanarki.pl  Wszelkie prawa zastrzeżone, 2002
design by TONER