Gloster Show Poland - RELACJA

 
W dniach 10-12 stycznia 2014 r. w Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze” przy Alei
Podwale 1 w Wałbrzychu odbyła się pierwsza edycja wystawy GLOSTER SHOW POLAND.
Jest to jedyna w Polsce specjalistyczna wystawa ptaków z oceną w systemie angielskim. Organizatorami wystawy byli: Sekcja PZHKiPE „Tylko Glostery”, Wiesław Rozynek oraz Zarząd PZHKiPE. Wystawa odbyła się na zasadach ustalonych przez International Gloster Breeders Association (I.G.B.A.). Ptaki oceniał Prezydent I.G.B.A. Ian Allison (Anglia).

Ptaki oceniano w 64 klasach konkursowych.
Do konkursu przystąpiło 19 hodowców z całego kraju, zgłaszając 232 ptaki. Swój dorobek hodowlany wystawili najlepsi polscy hodowcy kanarków rasy Gloster. Obstawiono aż 55 z 64 klas konkursowych. Niektóre z wystawionych ptaków nie były prezentowane wcześniej na żadnej wystawie.

Ocena ptaków rozpoczęła się w sobotę rano i trwała przez szereg godzin. Dla oceny ptaków wykonano specjalne angielskie stoły. Angielski ekspert Ian Allison najpierw w pierwszym etapie wybierał najlepsze ptaki w każdej klasie konkursowej. Zwycięzca każdej klasy otrzymywał 7 pkt.. Ptak, który zajął 2 miejsce otrzymał 6 pkt., 3 miejsce – 5 pkt.,
4 miejsce – 4 pkt., 5 miejsce – 3 pkt., 6 miejsce – 2 pkt. i 7 miejsce – 1 pkt. W kolejnym etapie z wszystkich zwycięzców klas sędzia wybierał najlepsze ptaki gładkie i najlepsze z koroną, najlepsze młode i najlepsze dorosłe, najlepsze intensywne i nieintensywne oraz najlepsze ptaki w poszczególnych kolorach. W trzecim ostatnim etapie ekspert wyłonił ze zwycięzców drugiego etapu najlepszego ptaka wystawy oraz Best Champion Opposite Head.

Rywalizacja była bardzo zacięta zarówno w poszczególnych klasach, jak i w całym konkursie. Przy wyborze najlepszego hodowcy trzeba było brać pod uwagę aż 11 ptaków (zamiast tradycyjnych 10), aby wyłonić zwycięzcę. Ostatecznie 1 punktem wygrał Wiesław Rozynek (77 pkt.), który pokonał Gabriela Zawadzkiego. Rozynek był klasą dla siebie. Wygrał bowiem aż 25 z 55 klas konkursowych! Trzecie miejsce przypadło Markowi Kłucińskiemu (70 pkt.). Czwarty był Maciej Materek (61 pkt.), a piąty Wojciech Kościelniak (56 pkt.). Pozostali hodowcy nie zostali sklasyfikowani, ponieważ żaden z nich nie wystawił 11 ptaków.

Najlepszym ptakiem wystawy, a jednocześnie najlepszą korną, najlepszym ptakiem dorosłym i najlepszym w swojej klasie wystawowej został wybrany ptak Wiesława Rozynka (nieintensywny - zielony/zielony szek (więcej niż 75% ciemny), samica korona) klatka nr 71. Gloster, który decyzją ekperta został wyłoniony w ostatnim etapie konkursu z dwóch najlepszych ptaków ( najlepsza korona i najlepszy cosort wystawy) pozostałych w rywalizacji o tytuł Chamiona wystawy pokonał ptaka Marka Rysia (zielony/zielony szek (więcej niż 75% ciemny), samica, consort). Ptak Marka Rysia został wybrany jednocześnie Championem Opposite Head.

Wiesław Rozynek miał też najlepszego ptaka z koroną. Drugi był ptak Gabriela Zawadzkiego, a trzeci Tomasza Reka.
Najlepszy consort należał do Marka Rysia. Drugie i trzecie miejsce zajęły ptaki Leszka Radosa. Ryś miał też najlepsze młode consort, a Rados najlepsze dorosłe consort.
Najlepszy intensywny ptak pochodził z hodowli Macieja Materka.
Najlepszy szafir/szafir szek/srebrno-brązowy (Fawn) (więcej niż 50% ciemny) należał do Marka Kłucińskiego, a najlepszy biały/biały szek/srebrno-brązowy (Fawn) (więcej niż 50% biały) – do Wiesława Rozynka.
Najlepsze cynamonowe Glostery miał Gabriel Zawadzki (aż 2 pierwsze miejsca!), a najlepszym ptakiem Grizzle wybrano ptaka Wiesława Rozynka.

Najlepsze ptaki z koronami posiadali:

  • szafir/szafir szek/srebrno-brązowy (Fawn) (więcej niż 50% ciemny) – Marek Kłuciński,
  • cynamon - Gabriel Zawadzki,
  • szafir/szafir szek/srebrno-brązowy (Fawn) (więcej niż 50% ciemny) – Wiesław Rozynek,
  • biały/biały szek/srebrno-brązowy (Fawn) (więcej niż 50% biały) – Wiesław Rozynek,
  • intensywny - wszystkie kolory - Wiesław Rozynek,
  • lipochromowy100% / Grizzle - Wiesław Rozynek.
Najlepsze ptaki gładkie posiadali:
  • szafir/szafir szek/srebrno-brązowy (Fawn) (więcej niż 50% ciemny) – młode – Marek Kłuciński,
  • biały/biały szek/srebrno-brązowy (Fawn) (więcej niż 50% biały) – Wiesław Rozynek,
  • cynamon – Gabriel Zawadzki,
  • intensywny – Maciej Materek,
  • lipochromowy 100% / Grizlle – Wiesław Rozynek,
  • szafir/szafir szek/srebrno-brązowy (Fawn) (więcej niż 50% ciemny) – dorosłe – Marek Kłuciński.

Wszystkie wyróżnione ptaki zgodnie ze starą angielską tradycją zaprezentowane zostały publiczności w tzw. „szopkach”.

Wystawa GLOSTER SHOW POLAND 2014 odbyła się w bardzo kameralnej atmosferze. Obserwacja ocen eksperta była bardzo emocjonująca. Momentami hodowcy ekscytowali
się do tego stopnia, że próbowali się zakładać który z ptaków wygra daną klasę konkursową.
Obserwacja ocen sędziego z Anglii oraz jego komentarze pozwalały spojrzeć na standard Glostera z innej, szerszej perspektywy. Sędzia chętnie odpowiadał na zadawane pytania i uzasadniał swoje oceny. Duże wrażenie na obserwatorach robił spokój i opanowanie eksperta.
Mimo krótkiego czasu trwania wystawy ptaki obejrzało sporo osób, ponieważ razem z wystawą w gmachu Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze” odbywało się jednocześnie szereg innych imprez, a oceniane ptaki były tak rozśpiewane, że wręcz zapraszały obserwatorów na wystawę. Wstęp na wystawę był darmowy.

Hodowcy biorący udział w wystawie spotykali się na wspólnych posiłkach, które były integralną częścią wystawy, gdzie w miłej atmosferze gawędzili o ptakach, o działalności stowarzyszeń, o sekcji PZHKiPE „Tylko Glostery”. Snuto też plany na przyszłość. W czasie trwania wystawy kilku hodowców wstąpiło w szeregi International Gloster Breeders Association (I.G.B.A.). Zakupiono też stroje i emblematy I.G.B.A.

W trakcie uroczystej kolacji po zakończeniu oceny ptaków, w której wzięło udział 20 hodowców (część ze swoimi rodzinami) Prezes PZHKiPE Marek Kłuciński uhonorował Iana Allisona honorową odznaką PZHKiPE, opowiedział mu historię naszego stowarzyszenia i przedstawił osiągnięcia hodowlane. Prezydent I.G.B.A. był pod wrażeniem wspaniałych dokonań. Podczas wspólnej kolacji Ian Allison powiedział coś ciekawego: „Zobaczcie ile może zrobić taki mały ptaszek jakim jest Gloster? Ile znajomości i przyjaźni zrodziło się dzięki Glosterowi!”.

Impreza miała służyć integracji środowiska hodowców Glosterów i wydaje się, że cel nie tylko został osiągnięty, ale część hodowców miała wyraźny niedosyt i była rozczarowana,
że wystawa tak szybko się zakończyła. 

Katalog z wystawy do pobrania tutaj -->  Katalog z wystawy GSP Wałbrzych 2014


ZDJĘCIA Z WYSTAWY

 

 


 


 

 

Internetowy serwis ptaków kanarki.pl  Wszelkie prawa zastrzeżone, 2002
design by TONER