Zakup kanarka

 
 

Kryteria wyboru

Większość kupuje kanarka przede wszystkim dla jego wokalnych talentów. Śpiewać potrafi tylko samiec, samiczki jedynie ćwierkają. Odróżnić zaś płeć kanarka nie jest łatwo. Widoczną różnicę można zauważyć jedynie w okresie, gdy ptak przystępuje do lęgów. Cechą rozpoznawczą jest wygląd kloaki. U samca wzgórek kloaczny jest znacznie bardziej zgrubiały i wypukły aniżeli u samiczki. Porównując siedzące koło siebie ptaki, możemy dostrzec szersze rozstawienie nóżek u samicy. Mimo tych cech odróżniających rozpoznanie płci u kanarków wymaga dużej wprawy i często bywa błędne w wypadku młodych ptaków. Nie pozostaje nic innego, jak tylko zawierzyć sprzedającemu, ewentualnie potwierdzić jego "diagnozę" u lekarza weterynarii.

 

Właściwy moment

Najpewniejszą cechą rozpoznawczą samca jest jego śpiew. Ponieważ młode kanarki zaczynają śpiewanie późnym latem, a stare dopiero - ponownie - po letnim pierzeniu, powinniśmy dokonać zakupu jesienią lub wczesną zimą. Mamy wtedy największą szansę by usłyszeć w sklepie śpiew kanarka i na tej podstawie wybrać najlepszego wokalistę. Jest to również czas, w którym barwy upierzenia kanarków są najintensywniejsze i w którym najłatwiej o młodego ptaka (kanarki rozpoczynają lęgi w styczniu i lutym).

Dość trudno jest poznać wiek kanarka, gdyż już po pierwszym pierzeniu młode niewiele różnią się od swych rodziców. Pewnym dowodem jest obrączka hodowlana z datą wyklucia. Niestety, w Polsce obrączki są zakładane tylko przez najlepszych hodowców, ponieważ obrączkowanie kanarków nie jest obowiązkowe. Jeżeli nie możemy skorzystać z informacji na obrączce, przeżyjmy się nogom kanarka. Skoki młodego ptaka są nieopierzone, starszego zaś są pokryte łuskami. 

 

Ocena zdrowia

Bez względu na to, gdzie kupujemy kanarka, musimy się upewnić, czy wybrany przez nas ptak jest w dobrej kondycji. Zdrowy kanarek siedzi na żerdce, a nie na podłodze klatki, ma gładkie, lśniące, przylegające do ciała pióra oraz czyste i błyszczące oczy. Ptak napuszony i pobrudzony kałem zwykle jest chory. Ponieważ kanarek jest aktywny w dzień, jego osowiałość, senność, siedzenie z opuszczoną główką jest, również objawem choroby. Ptak, który nie płoszy się z powodu naszego nim zainteresowania, nie przestaje jeść lub czyścić sobie piórek, najprawdopodobniej łatwo się oswoi i szybko nawiąże z nami serdeczny kontakt Kanarek, który na nasz widok wpada w popłoch, może początkowo stwarzać pewne problemy. Dlatego będziemy musieli poświęcić więcej czasu, by go obłaskawić.

Oceniając kondycję kanarka, nie zapomnijmy przyjrzeć się jego nóżkom. Nie powinno być na nich narośli, odstających łusek, a pazurki nie mogą być nadmiernie wyrośnięte. Ptak musi mieć wszystkie 4 palce u nóg. Jeżeli będzie to możliwe, obejrzyjmy też uważnie jego kloakę. Powinna być zupełnie czysta. Zlepione pióra w jej okolicy świadczą o biegunce, która zwykle nie tylko może być skutkiem niewłaściwego żywienia, ale również objawem poważnej choroby. Szczegółowe oględziny kanarka umożliwią nam wybór zdrowego i młodego ptaka.

 

Heinz Schnoor - "Kanarki", 
MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1996, str. 19



strona do druku 

 

 

 

Internetowy serwis ptaków kanarki.pl  Wszelkie prawa zastrzeżone, 2002
design by TONER