Rasy i odmiany

WSTECZ

 

Border (Border Fancy)
grupa KANARKI KSZTAŁTNE 

Jest to kanarek dosyć popularny na wyspach brytyjskich oraz w państwach Europy Zachodniej. Ponad 100 lat hoduje się go według ustalonego standardu. Główną cechą borderówjest nad wyraz spokojny tryb życia. Szybko się przyzwyczajają do swych opiekunów i nowego otoczenia. Dla początkujących hodowców jest to kanarek wprost idealny, ma on dobrze rozwinięty instynkt opiekuńczy i dobrze wychowuje swoje potomstwo. Hodowla tych ptaków jest monogamiczna. Klatka, akcesoria, karma, termin lęgów i opieka nad młodymi są takie same jak u kanarków harceńskich. Do lęgów nie powinno się używać ptaków zbyt młodych (poniżej 10 miesięcy) ani blisko z sobą spokrewnionych. Bordery potrafią być dobrymi mamkami dla innych kanarków, gdyż dobrze wychowują miodki innych ras.

Border należy do kanarków kształtnych, toteż zasadnicze znaczenie mają jego cechy zewnętrzne, łącznie z ubarwieniem. Lipochromowe bordery mogą mieć niedużą, symetrycznie ułożoną plamkę zieloną, brunatną lub czarną i w każdym skrzydle po trzy czarne lotki ułożone obok siebie. Border o ubarwieniu mela-ninowym nie może mieć takich plam, jego upierzenie musi mieć jednolitą barwę, a inne ubarwienie traktuje się jako wadę. Szeki o symetrycznym i wyrazistym rysunku i ubarwieniu na wystawach są oceniane pozytywnie i stanowią konkurencję dla ptaków jednolicie ubarwionych.

Wygląd ptaka. 
Wielkość ciała wynosi 14 cm. Głowa jest okrągła, nieduża; dziób mały, stożkowaty. Cały korpus musi być okrągły, krępawy, o eleganckim wyglądzie. Plecy są lekko łukowate, ich połączenie z szyją jest wyraźnie zaznaczone. Zaokrąglone ramiona tworzą wraz z piersią harmonijną bryłę korpusu. Skrzydła muszą dobrze przylegać do tułowia ptaka i stykać się lekko na jego kuprze. Na bokach lotki odstają nieco od piór pokrywowych. 

Nogi ptaka są niedługie, lekko ugięte, w pozycji siedzącej nie widać nogawek, ukrytych w piórach pokrywowych podbrzusza. Pióra pokrywowe powinny być gęste, gładkie, muszą mieć jedwabisty połysk i dobrze przylegać do siebie. Ogon powinien tworzyć jedną linię z plecami, musi być zwarty. Nachylenie ciała siedzącego ptaka do żerdzi powinno wynosić 60°.
Kanarek powinien być spokojny, niepłochliwy. Jeśli jego ruchy są powolne i harmonijne, stanowi to dowód, że jest on zdrowy. Barwa upierzenia powinna być intensywna, bez domieszek innych kolorów. Wszystkie odmiany szeków muszą mieć w ubarwieniu kolor mocno kontrastujący z tłem. Chemiczne barwienie piór jest niedopuszczalne. Wielkość ptaka nie może przekraczać 14 cm.

Skala punktowa oceny borderów według COM:
1) głowa 10 
2) postura 15 
3) skrzydła 10 
4) nogi 5 
5) upierzenie 10 
6) ogon 5
7) postawa 15
8) zachowanie 10
9) ubarwienie 15
10) wielkość 5

 


 

 

 

Internetowy serwis ptaków kanarki.pl  Wszelkie prawa zastrzeżone, 2002
design by TONER