Pielęgnacja 

 
 

Właściwe żywienie

Kanarek należy do ptaków zwanych ziarnojadami. Jego podstawowym pokarmem są wszelkiego rodzaju nasiona. Gotowe mieszanki sprzedawane w sklepach zoologicznych składają się z kanaru, rzepiku, murzynka (gatunku prosa), siemienia lnianego. prosa, owsa i konopi. Dziennie kanarek zjada jedna łyżeczkę takiej mieszanki. Dodatkowo można mu podawać różnego rodzaju smakołyki, takie jak np. kolby kukurydzy. Po kilku dniach będziemy wiedzieć, który z rarytasów nasz kanarek przedkłada nad inne. Możemy raczyć go rozmaitymi pokarmami, ale w niewielkiej ilości i niecodziennie. Możemy również skorzystać z oferowanych przez sklepy zoologiczne mikstur wspomagających pierzenie czy poprawiających śpiew. Nie zapominajmy przede wszystkim o podawaniu kanarkowi pokarmu zielonego, tj. owoców i warzyw, pączków, listków i gałązek. Kanarki chętnie jedzą pokrojone jabłka, szpinak, sałatę, cykorię, listki i nasiona mniszka lekarskiego, czyli popularnego "mlecza", oraz pokrzywę. Oczywiście zielenina nie powinna być pryskana, a przed podaniem należy ją dokładnie umyć.

Wiosną pamiętajmy o dostarczeniu kanarkowi świeżych gałązek z liśćmi i pączkami. Jest to bowiem prawdziwy jego przysmak. Jeśli pod korą znajdzie kanarek owada lub larwę, jego szczęście nie będzie miało granic. Trzeba wiedzieć, że zwierzęcy dodatek w diecie kanarka korzystnie wpływa na jego zdolności rozrodcze.

Ponieważ kanarek lubi świeżą, młodą, ledwie wyrośniętą trawę, można wstawić do jego klatki doniczkę ze wschodzącą trawą, którą będzie z uciechą skubał.
Niezbędny w pożywieniu ptaków jest dodatek wapnia. Zapewnia on prawidłowy wzrost i odpowiednią budowę kości oraz właściwe upierzenie. Rolę źródła wapnia znakomicie odgrywa tzw. os sepiae - wewnętrzny szkielet mątwy. Kanarki chętnie go skubią. Wzbogacają dzięki temu organizm w składniki mineralne. a także ścierają dzioby.

Źródłem dodatków mineralnych jest również piasek i żwirek, który powinien zawierać kamyki różnej wielkości. Działają one w żołądku ptaka jak żarna, pomagając w rozcieraniu pokarmu. Wszystkie dodatki pokarmowe, również zielonka. powinny być wprowadzane do jadłospisu stopniowo. W przeciwnym razie mogą wywoływać przykre i niebezpieczne dla zdrowia ptaka biegunki.

W okresie odchowu piskląt szczególnie ważne jest podawanie pokarmu zawierającego duże ilości siarki. Są już w sprzedaży specjalne mieszanki pokrywające zapotrzebowanie pokarmowe ptasich rodziców i ich przychówku. Ze względu na to. że miękki pokarm szybko kwaśnieje, należy bardzo uważnie sprawdzać datę produkcji na opakowaniu, a nawet otworzyć je i powąchać zawartość, upewniając się, czy mieszanka nie wydziela zjełczałego zapachu.

Hodowcy stosują różne dodatki pokarmowe w celu uzyskania pożądanej jaskrawej barwy upierzenia u kanarków. Żółty kolor jest uzależniony przede wszystkim od ilości wszelkiej zieleniny w diecie. Z kolei na barwę czerwoną wpływają karoteny - dość powszechny w sklepach zoologicznych jest specjalny preparat zawierający karoten B. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu lub możliwości, by urozmaicać jadłospis naszego kanarka, to przynajmniej dodawajmy mu witamin do wody (możemy też podawać wodę mineralną).

Wielu właścicielom kanarków sprawia przyjemność, gdy ich pupil uczestniczy w rodzinnych posiłkach i, skacząc po stole, sięga po cos z talerza - kawałek owocu. warzywa czy bułki. Możemy się na to zgodzić. Jednak pamiętajmy, że większość naszych dań nie jest odpowiednia dla kanarka i może mu zaszkodzić. Wystarczy moment nieuwagi, by ptak sięgnął np. po mocno przyprawiony kawałek mięsa czy pasztetu. Lepiej więc przygotować mu talerz zjedzeniem przeznaczonym tylko dla niego.

 

Heinz Schnoor - "Kanarki", 
MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1996, str. 27



strona do druku 

 

 

 

Internetowy serwis ptaków kanarki.pl  Wszelkie prawa zastrzeżone, 2002
design by TONER