Pielęgnacja 

 
 

Klatka i jej wyposażenie 

Naszemu nowemu lokatorowi tylko wtedy będzie u nas dobrze, gdy zapewnimy mu własny, wygodny kąt. Musi on dawać mu poczucie bezpieczeństwa i być jego azylem. Kanarki nie umieją się wspinać, natomiast bardzo lubią skakać i - oczywiście - latać. Potrzebują do tego trochę przestrzeni. Dlatego im klatka dla kanarka większa, tym lepsza. Najmniejsza powinna mieć 60 cm szerokości. 50 cm wysokości i 40 cm głębokości. Żerdki mogą być umocowane wzdłuż lub w poprzek klatki. Szerokość między prętami klatki musi uniemożliwiać ptakowi wysuwanie główki na zewnątrz. Pręty mogą być zarówno stalowe, jak i z tworzywa sztucznego, gdyż kanarki nie mają skłonności do obgryzania przedmiotów. Odradzam natomiast efektowne złote i srebrne klatki. gdyż silnie odbijające się od nich promienie słoneczne będą oślepiać ptaka. Wymyślne kształty klatek mogą się niektórym podobać, ale z pewnością nie przypadną do gustu kanarkowi. Każda niepotrzebna nisza oznacza bowiem dla niego mniej miejsca do skakania i latania. Klatki okrągłe z kolei pozbawiają go możliwości ukrycia się w kącie. Również niewłaściwe są klatki drewniane, gdyż utrzymują wilgoć, co stwarza lepsze warunki dla rozwoju chorobotwórczych bakterii.

 

Wymiary i miejsce

Najwłaściwsza dla kanarka jest klatka o podstawie prostokątnej i trzech litych ścianach. W takim domku ptak czuje się znacznie bezpieczniej niż w typowej klatce. Jeżeli jednak mamy tę ostatnią, to powinniśmy ją ustawić w kącie, by przynajmniej z dwóch stron osłonić ptaka od przeciągów i nadmiernego światła. Oczywiście, z jednego boku i od góry dostęp światła jest konieczny. Ponieważ im więcej ma kanarek przestrzeni, tym lepiej. możemy wybrać klatkę o wymiarach znacznie przekraczających typowe, czyli 60 x 50 x 40 cm. Nie ma klatki za dużej dla kanarka. Jeśli latem chcielibyśmy trzymać kanarka na balkonie lub tarasie, to zróbmy mu małą wolierę. Powinna ona mieć przynajmniej jedna lita ścianę, od wietrznej strony, oraz daszek.
Całoroczna woliera musi być wyposażona w małe ogrzewane i oświetlane pomieszczenie. W sklepach zoologicznych są dostępne takie woliery, ale równie dobrze możemy wykonać ja samodzielnie.

Aby uniknąć niepożądanych gości, np. gryzoni, woliera musi stać na fundamencie lub na cokole wysokości 30 cm. Przed "wizyta" kun i łasic zabezpieczy ptaki podwójna siatka lub parkan wokół woliery. Drzwiczki woliery muszą być podwójne. abyśmy przy wchodzeniu do niej nie obawiali się, że ptak wyleci na zewnątrz.

Hodowcy kanarków często budują klatki szeregowe. Są one dobrym rozwiązaniem, o ile zapewniają dostateczną ilość światła i odpowiednią wentylację.
Najczęściej trzymamy kanarka w mieszkaniu. Na jego klatkę wybierzmy odpowiednie miejsce. Najlepszy do tego celu jest jasny kąt pokoju, niezbyt intensywnie nasłoneczniony, z dala od pianina, telewizora lub innego źródła hałasu. Kanarek powinien zamieszkać w pokoju, w którym często przebywamy. Jeżeli jest oswojony. cieszy się z naszej obecności. Klatkę ustawiamy na wysokości nieco powyżej naszych oczu. Jak wszystkie ptaki również kanarek czuje się najpewniej, gdy może czmychnąć przed nami do góry i stamtąd nas obserwować. Gdy zechce mieć z nami kontakt wzrokowy, sfruwa na niższą żerdkę. Przez pewien czas nie powinniśmy przemieszczać klatki, ponieważ kanarek musi się najpierw przyzwyczaić do swego stałego miejsca.

 

Wyposażenie

Nie tylko wielkość i kształt klatki oraz miejsce jej ustawienia decydują o dobrym samopoczuciu kanarka. Równie ważne jest umeblowanie ..mieszkania". Drzwiczki klatki powinny mieć zabezpieczenie przed samoistnym zamykaniem się. co jest wygodne w sytuacji, gdy ptak, np. po powietrznym ,,spacerze" po pokoju, wlatuje do środka. Najlepiej, jeśli poidełka i karmniki można wkładać do klatki od zewnątrz przez specjalne klapki. Nie tylko ułatwia to nam pracę, ale i ptak czuje się bezpieczniej, zwłaszcza gdy nie jest jeszcze do nas przyzwyczajony, a każdy ruch w jego domku może go stresować.
Podłogę klatki powinna stanowić wy-suwalna szuflada, dzięki czemu z łatwością będziemy mogli wymieniać podłoże, tzn. piasek. Dobrze, jeżeli klatka do wysokości kilku centymetrów jest osłonięta blacha lub szyba. Zapobiega to zanieczyszczaniu otoczenia łuskami, piórami i odchodami.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia klatki są żerdki do siedzenia. Powinny być one różnej grubości: takie, które ptak może objąć palcami oraz grubsze. Najlepiej, jeśli są one z miękkiego drewna lub z naturalnych gałązek. Należy je umieścić tak. by kanarek mógł przeskakiwać z jednej na drugą. Jedna z żerdek powinna być umieszczona przy karmidełku, inna przy poidełku. Nie może być ich jednak zbyt wiele, aby nadmiernie nie ograniczać przestrzeni do latania. Nie zapomnijmy, że żerdki z naturalnych gałązek należy często wymieniać, bowiem nie tak łatwo, jak plastykowe, jest je wyszorować i zdezynfekować. Ostatnio w sklepach zoologicznych pojawiły się żerdki pokryte papierem ściernym, które korzystnie wpływają na stopy ptaka oraz umożliwiają mu ścieranie dzioba i zbyt długich pazurków. Taką samą funkcję pełnią grube gałązki, których kanarek nie może całkowicie objąć palcami.

Poidełka i karmidełka nie powinny stać na podłodze, gdyż stale będą zabrudzone odchodami, a tym samym staną się źródłem infekcji. Z tych samych powodów nie mogą być zawieszone bezpośrednio pod żerdkami. Najwygodniej, jeśli są zbudowane z dwóch części, z których ta umieszczona wewnątrz klatki po każdorazowym pobraniu pokarmu zostaje automatycznie uzupełniona zapasami zawartymi w zewnętrznej części.
Umożliwienie ptakom kąpieli to jeden z podstawowych warunków właściwej hodowli kanarków. Chyba żaden inny ptak domowy nie kąpie się tak chętnie jak kanarek. Dlatego w klatce powinno być przewidziane miejsce na domek kąpielowy. Dobrze, by miał on daszek, co pozwoli uniknąć zabrudzenia wody odchodami.

 

Heinz Schnoor - "Kanarki", 
MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1996, str. 24



strona do druku 

 

 

 

Internetowy serwis ptaków kanarki.pl  Wszelkie prawa zastrzeżone, 2002
design by TONER