Pielęgnacja 

 
 

Dbałość o higienę 

Aby kanarek dobrze się czuł w klatce, był zdrowy i pogodny, i aby sprawiał nam wiele radości, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny.
Dwa razy w tygodniu powinniśmy wymieniać podłoże. W piasku wysypywanym na podłogę klatki zbierają się odchody, resztki jedzenia, pióra i kurz. Wszystko to usuwamy z szuflady i szorstka ściereczką starannie ją myjemy. Jeżeli używamy środka chemicznego do mycia lub dezynfekcji (nie jest to konieczne za każdym razem), nie zapomnijmy bardzo dokładnie wypłukać szuflady ciepłą wodą, tak by później - przy dziobaniu piasku - kanarek nie zatruł się resztkami chemikalii.

Karmniczki i poidełka myjemy przynajmniej raz na tydzień. Do czyszczenia poidełka i wanienki, ze względu na osadzający się w nich kamień, dobrze jest czasami użyć octu.
Raz w miesiącu wycieramy pręty i drzwiczki klatki. Żerdki z gałązek najlepiej i najłatwiej jest po prostu wymienić na nowe, natomiast plastykowe szorujemy ciepłą wodą. Przy okazji porządków sprawdzamy wszystkie elementy klatki. upewniając się. czy nie są uszkodzone.

 

Heinz Schnoor - "Kanarki", 
MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1996, str. 29strona do druku 

 

 

 

Internetowy serwis ptaków kanarki.pl  Wszelkie prawa zastrzeżone, 2002
design by TONER