Zakup kanarka


 

Co trzeba wiedzieć przed zakupem

Zanim zdecydujemy się na kupno kanarka, zastanówmy się, czy nie będzie on intruzem w naszej rodzinie. Śpiew kanarka - co prawda -jest piękny i melodyjny, ale jeżeli mamy zbyt jeżeli mamy zbyt małe mieszkanie, może nas denerwować ciągła konieczność słuchania popisów niezmordowanego śpiewaka. Nie da się go przecież wyłączyć, jak radia.

Kanarek jest wprawdzie niezbyt wymagającym lokatorem, niemniej jednak będziemy musieli poświęcić mu trochę czasu, pracy i pieniędzy, by zaspokoić jego potrzeby. Czy jesteśmy gotowi zajmować się nim codziennie napylę długo, by nie cierpiał z powodu samotności. Czy mamy przyjaciół, którzy zaopiekują się kanarkiem podczas naszego urlopu?

W porównaniu z innymi zwierzętami domowymi kanarek jest mało kłopotliwym domownikiem. Nie przeszkadza sąsiadom, gdyż nie jest głośny, nie podlega obowiązkowi rejestrowania, a tym samym nie wymaga ponoszenia jakichkolwiek opłat. Jego pielęgnacja jest łatwa , a żywienie - proste. Ponadto rzadko choruje. Jedynym słowem jest idealnym współlokatorem, jeśli tylko zapewnimy mu minimum, którego potrzebuje.

Po podjęciu przemyślanej, odpowiedzialnej decyzji o zakupie kanarka, musimy się zastanowić, czy chcemy mieć perfekcyjnego śpiewaka czy też ptaka o wyrafinowanym, oryginalnym ubarwieniu, czy ma to być ptak duży, średni czy miniaturowy. Warto podkreślić, że kanarki wszystkich ras śpiewają. Choć jedne są mniej, a inne bardziej utalentowane pod tym względem. Więcej informacji na ten temat znajdzie Czytelnik w rozdziale ,,Rasy i odmiany kanarków" zawierającym opisy niektórych przedstawicieli kanarków śpiewających, barwnych oraz kształtnych.

Kanarek, podobnie jak jakiekolwiek zwierzę, nie nadaje się na prezent niespodziankę. Można go podarować tylko takiej osobie, o której wiemy, że marzy ,o kanarku i ma odpowiednie warunki, żeby go hodować. Nie zapomnijmy też o tym, że kanarki żyją dość długo – rekord długości życia tych ptaków to 20 lat. Średnia ich wieku – choć znacznie krótsza – wynosi 10 lat. Powinniśmy więc liczyć się z tym, że będziemy musieli zajmować się naszym ptasim podopiecznym przez co najmniej 10 lat.

 

Kanarki razem z innymi domowymi zwierzętami. 

Czy mamy już inne zwierzęta w domu? Jeżeli tak, to powinniśmy wiedzieć, że nie ze wszystkimi kanarek jest się w stanie zgodzić. Pies rzadko mu przeszkadza, natomiast w kocie zwykle widzi wroga. Nawet jeżeli klatka stoi poza zasięgiem kocich pazurów, to sama obecność kota w pobliżu może kanarka bardzo stresować. Pamiętajmy też, że w czasie lotów ptaków poza klatką, kot nie może przebywać w tym samym pomieszczeniu.

Ptasich współlokatorów w domu kanarek na ogół znosi dobrze, ale w tej samej klatce toleruje jedynie papużki faliste, choć też nie nawiązuje z nimi większej przyjaźni. Ponieważ duże papugi, takie jak ary czy amazonki, mogą swymi mocnymi dziobami i długimi pazurami dotkliwie zranić małego ptaszka, należy unikać ich bezpośredniego spotkania. Na wolności kanarek ma możliwość umknąć przed dużym ptakiem, w zamkniętym pomieszczeniu zaś jest to wykluczone.

Świnki morskie, chomiki, króliki i myszy zazwyczaj nie popadają w żadne konflikty z kanarkiem.

 

Jednak czy klatka?

W jednej klatce nie mogą przebywać dwa samce, gdyż nie potrafią żyć zgodnie. Z pewnością stale dochodziłoby między nimi do konfliktów, a czasem nawet do zażartych i niebezpiecznych walk. Można tego uniknąć tylko wówczas, kiedy samce nie będą trzymane w klatce, lecz w dużej wolierze, w której każdy z nich określi swój rewir. Bez żadnych kłopotów natomiast możemy trzymać w klatce parę kanarków (samca i samicę), musimy się jednak liczyć z tym, że niemal na pewno doczekamy się od niej przychówku.

Samczyk przebywający z partnerką śpiewa jedynie w okresie zalotów, natomiast bez niej popisuje się swym głosem przez cały rok. Para kanarków jednak zapewni nam więcej ciekawych obserwacji niż pojedynczy ptak, a poza tym - co tu dużo mówić - lepiej kanarkowi w towarzystwie niż w samotności. Musimy tylko zdawać sobie sprawę, że oswoić łatwiej jest pojedynczego kanarka. Jest on bardziej komunikatywny od przebywającego w parze, który zawsze przedkłada kontakt ze swoją ptasią partnerką nad towarzystwo człowieka.


______________________________________________________________
Internetowy Serwis Ptaków KANARKi.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER